تحلیل فاندامنتال و EPS

تحلیل فاندامنتال و EPS

IRCA CRYPTO

مهم‌ترین شاخص در تحلیل فاندامنتال، EPS یا سود هر سهم است. اگر یک سرمایه‌گذار در بازار سهام هستید، وقتی به‌نبال خرید یا فروش سهام هستید، باید نگاهی به تحلیل فاندامنتال بیندازید. طبق تحقیقات سایت ایرکا کریپتو از زیرمجموعه ایرکا هولدینگ، EPS یا سود هر سهم مهم‌ترین شاخص برای استفاده در هنگام تحلیل یک سهام محسوب می‌شود. سود هر سهام، ارزش تئوریکی در هر سهام را نشان می‌دهد که برای یک شرکت با ارزش است.

سود هر سهام چیست؟

سود هر سهام (EPS) مهم‌ترین سوالی است که یک سرمایه‌گذار باید در مورد تجارتی که بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده است بپرسد. این نسبت مالی محاسبه می‌کند که این شرکت در هر سهم چقدر سود ایجاد می‌کند.

EPS چگونه محاسبه می‌شود؟

فرمول محاسبه سود هر سهام بسیار ساده است که به‌صورت زیر است:

سود هر سهام= سود خالص تقسیم بر تعداد سهام‎‌های مشترک

 

سود هر سهام چگونه محاسبه می‌شود؟

سود خالص به‌صورت مجموع همه درآمدها کمتر از کل هزینه‌ها تعریف می‌شود. این هزینه‌ها عبارتند از هزینه‌های عملیاتی و مدیریت، استهلاک و مالیات.

نکته: اطلاعات EPS معمولا بر اساس 12 ماه گذشته است.

محدودیت‌های سود هر سهام (EPS)

مشکل EPS این است که بدون ارزیابی‌های مقایسه‌ای، EPS اطلاعات زیادی را به شما نمی‌گوید. در حقیقت، EPS نسبتاً بی‌معنا است مگر آنکه آن را با قیمت سهام مرتبط کنید. وقتی قیمت سهام را در سود هر سهام تقسیم می‌کنید، نسبت قیمت به سود (P/E) را به‌دست می‌آورید. این یکی از گسترده‌ترین ابزارهای مالی مورد استفاده محسوب می‌شود. تصور کنید که شرکت به شما اعلام می‌کند که 1 دلار در هر سهام به‌دست می‌آورد. این یک عدد منفی نیست، از این‌رو یک نشانه خوبی محسوب می‌شود، اما واقعاً نمی‌توانید EPS را ارزیابی کنید. با این وجود، اگر سهام در این شرکت 20 دلار در هر سهام هزینه داشته باشد، پس EPS کمتر اغواکننده است.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال چیست؟

IRCA CRYPTO

تحلیل فاندامنتال روشی برای ارزیابی ارزش ذاتی یک سهام است. این تحلیل ترکیبی از صورت‌حساب‌های مالی، تاثیرات بیرونی، رویدادها و ترندهای صنعتی است. در سایت ایرکا کریپتو از زیر مجموعه ایرکا هولدینگ توجه به این نکته حائز اهمیت است که ارزش ذاتی یا ارزش منصفانه یک سهام در طول یک شب تغییر نمی‌کند. چنین تحلیلی به شما کمک می‌کند تا ویژگی‌های مهم را شناسایی کنید و ارزش واقعی آن را تحلیل کنید.

 

تحلیل فاندامنتال چه کاربردی دارد؟

در تحلیل فاندامنتال از سه مجموعه اطلاعات استفاده می‌شود که عبارتند از:

 • اطلاعات تاریخی برای بررسی وقوع اتفاقات در گذشته
 • اطلاعات شناخته شده سهام در مورد شرکت از جمله اطلاعیه‌های ایجاد شده توسط مدیریت و نظر دیگران در مورد شرکت
 • اطلاعاتی که به‌لحاظ عمومی شناخته‌شده نیستند اما مفید هستند، به‌عبارت دیگر چگونگی کنترل بحران‌ها، موقعیت‌ها و غیره.

تحلیل فاندامنتال معمولا شامل بررسی بسیاری از عوامل مرتبط با قیمت‌های سهام است که عبارتند از:

 • عملکرد کلی شرکتی که در آن صنعت مشارکت دارد
 • محیط سیاسی داخلی
 • توافق‌های تجاری مربوطه و سیاست‌های خارجی
 • صورتحساب‌های مالی شرکت
 • بیانیه‌های مطبوعاتی شرکت
 • تحلیل رقیب

اگر اندیکاتورهای فاندامنتال یک شرکت تاثیر منفی را نشان دهند، احتمالاً قیمت سهام شما صدمه خواهد دید. به‌عبارت دیگر، اگر داده‌ها مثبت باشد، می‌تواند قیمت سهام شما را نیز افزایش دهد.

 

انواع متفاوت تحلیل فاندامنتال

دو نوع تحلیل فاندامنتال وجود دارد:

 • کیفی: مطالعه‌ای که شامل ارزش برند، تصمیمات در مورد مدیریت، عملکرد مالی شرکت در طی یک دوره مفروض و دیگر عوامل مشابه است.
 • کمی: تحلیلی که مبتنی بر عدد است و صورتحساب‌های مالی شرکت را در نظر می‌گیرد و شامل قیمت سهام از مشاهدات است.

اگرچه این رویکردها متفاوت هستند، اما به‌طور برابر برای تحلیل قیمت سهام یک شرکت از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

بهترین سایت‌های اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال کدام‌ها هستند؟

بازار ارز دیجیتال به‌سرعت در حال گسترش است. پس می‌توانید تصور کنید که اخبار مربوط به این بازار از چه اهمیت زیادی برخوردار است. مثل اکثر صنایع دیگر، وب‌سایت‌هایی هستند که تلاش می‌کنند تا اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال را منتشر کنند تا دیگران از آن به نفع خود استفاده کنند. در این مقاله از وب‌سایت ایرکا کریپتو از زیرمجموعه ایرکا هولدینگ قصد داریم تا بهترین وب‌سایت‌هایی که اخبار مربوط به فاندامنتال ارز دیجیتالی را منتشر می‌کنند، معرفی کنیم.

بهترین وب‌سایت‌های اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال

وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که این نوع اخبار را منتشر می‌کنند. در این مقاله بهترین این وب‌سایت‌ها را معرفی می‌کنیم:

کوین تلگراف (Coin Telegraph)

کوین تلگراف یک منبع اخبار مهم در بسیاری از زمینه‌های مربوط به بازار ارز است. این وب‌سایت روزانه میلیون‌ها بازدید دارد.

کوین اسپیس (Coinspace)

کوین اسپیس یک تازه‌وارد در بازار اخبار ارز دیجیتال است، اما خیلی زود پیشرفت کرده است. این سایت یکی از وب‌سایت‌های خبری است که دیدگاه کلی‌نگرانه‌ای را در مورد بازار فراهم می‌کند. می‌توانید آخرین اخبار در مورد ارز را برای تبادل پلتفرم‌ها بیابید.

کوین دسک (CoinDesk)

کوین دسک نیز نقش مهمی در بازار دارد. مانند کوین‌ تلگراف، کوین دسک نیز همه جنبه‌های بلاک‌چین را پوشش می‌دهد.

بیت کوین مگزین (Bitcoin Magazine)

در این وب‌سایت می‌توانید اخبار مرتبط با اکوسیستم جدید بیت‌کوین و فناوری بلاک‌چین را بیابید. چون بیت‌کوین مگزین دارای رویکرد منحصربه‌فردی است ترجیح دادیم آن را در این فهرست قرار دهیم.

ردیت (Reddit)

در این وب‌سایت علاوه بر اینکه اخبار فاندامنتال ارز دیجیتال منتشر می‌شود، شامل بهترین منابع خبری در یکجا است. همچنین این وب‌سایت به‌بهترین شکل با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند.

حرف آخر

در انتها باید بگوییم که وب‌سایتی را انتخاب کنید که به‌بهترین شکل مناسب شما است. هر وب‌سایتی را انتخاب کنید باید مطمئن شوید که اخبار منتشرشده بی‌طرفانه و قابل اعتماد است.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما