بازارساز خودکار (AMM)

در مورد بازارساز خودکار (AMM) چه می‌دانید؟

IRCA CRYPTO

بازارسازهای خودکار (AMMها) باعث می‌شوند تا دارایی‌های دیجیتالی بدون کسب مجوز و به‌صورت اتوماتیک با استفاده از استخرهای نقدینگی به‌جای بازار سنتی خریداران و فروشندگان مبادله شوند. بازارساز خودکار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساختارهای DeFi محسوب می‌شود. به خاطر این ابداع، تجارت در صرافی‌های غیر متمرکز چیز رایجی در میان کاربران DeFi محسوب می‌شود. طبق تحقیقات در سایت ایرکا کریپتو از زیرمجموعه ایرکا هولدینگ، در پلتفرم صرافی سنتی، خریدارن و فروشندگان قیمت‌های متفاوتی را برای یک دارایی پیشنهاد می‌کنند. وقتی کاربران قیمت فهرست‌بندی شده را قابل قبول می‌دانند، مبادله را اجرا می‌کنند و این قیمت تبدیل به قیمت بازار آن دارایی می‌شود. با این‌وجود، AMMها دارای رویکرد متفاوتی در تجارت دارایی‌ها دارد.

بازارساز خودکار چیست؟

بازارساز خودکار (AMM) یک ابزار مالی بری اتریوم و دیفای (DeFi) محسوب می‌شود. این فناوری جدید غیر متمرکز است و همیشه برای تریدینگ قابل دسترس است و بر تعامل سنتی بین خریداران و فروشندگان تاکید ندارد. این روش جدید دارایی‌های ارز، ایده‌آل‌های اتریوم، کریپتو و فناوری بلاک‌چین را تضمین می‌کند: هیچ نهادی این سیستم را کنترل نمی‌کند و هیچ فردی نمی‌تواند راه‌حل‌های جدید بسازد و مشارکت کند.

 

استخرهای نقدینگی

نقدینگی به چگونگی انتقال یک دارایی به دارایی دیگر اشاره می‌کند که اغلب یک ارز فیات بدون تاثیرگذاری بر قیمت بازار آن است. قبل از آنکه AMM ها وارد بازی شوند، نقدینگی چالشی برای صرافی‌های غیر متمرکز (DEXها) در اتریوم محسوب می‌شد. به‌عنوان یک فناوری جدید، تعداد خریداران و فروشندگان کم بود، بدین معنا که یافت افرادی که تمایل به تجارت داشتند سخت بود. AMMها با ایجاد استخرهای نقدینگی و ارائه خدمات نقدینگی این مشکل نقدینگی را حل کرد. هرچه دارایی‌ها در یک استخر نقدینگی بیشتر باشد، تجارت در صرافی‌های غیر متمرکز راحت‌تر خواهد بود. در پلتفرم‌های AMM، به‌جای تریدینگ بین خریداران و فروشندگان، کاربران به‌وسیله استخر نقدینگی تجارت می‌کنند.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

آنچین چیست؟

تراکنش آن‌چین

تحلیل آنچین یا تحلیل درون شبکه ای چیست

IRCA CRYPTO

منظور از تحلیل آن‌چین (Onchain) چیست؟ تراکنش‌های آن‌چین به تراکنش‌های ارز دیجیتالی اطلاق می‌شوند که روی بلاک‌چین رخ می‌دهند و اعتبارشان وابسته به وضعیت بلاک‌چین است. تراکنش‌های آن‌چین تنها زمانی معتبر تلقی می‌شوند که بلاک‌چین بروزرسانی شده باشد. از نکات مثبت تراکنش‌های آن‌چین می‌توان به امنیت و شفافیت آنها اشاره کرد چراکه پس از تایید و ثبت در شبکه نمی‌توان آنها را تغییر داد. با این حال اما برای این مدل از تراکنش‌ها نکات منفی حائز اهمیتی مانند کارمزدهای بالاتر و نیز زمان پردازش طولانی‌تر وجود دارد.

ماهیت معاملات آن‌چین

تراکنش‌های آن‌چین، به آن دسته از تراکنش‌هایی گفته می‌شود که بر روی یک بلاک‌چین صورت می‌پذیرند و سپس در یک دفتر عمومی به نمایش در می‌آیند. تراکنش‌های آن‌چین در اصل تراکنش‌هایی هستند که به آنها اعتبار بخشیده شده یا به عبارت دیگر تراکنش‌های معتبری هستند که باعث بروزرسانی شبکه کلی بلاک‌چین می‌شوند. تراکنش‌هایی که روی یک بلاک‌چین انجام می‌شوند باید توسط تعدادی از ماینرها ـ افرادی که در شبکه سهیم هستند ـ تایید شود. یک تراکنش تنها زمانی معتبر است که شرکت‌کنندگان آن را تایید کنند و در مورد اعتبار آن به یک نظر قطعی برسند. پس از آنکه به یک تراکنش اعتبار بخشیده شد، آنگاه جزئیات تراکنش مذکور در بلوک ثبت شده و بین شرکت کنندگان در شبکه توزیع می‌شود. بسته به پروتکل شبکه، زمانی که یک تراکنش ـ بر اساس مکانیسم اجماع شبکه ـ تاییدات لازم را از شرکت کنندگان در شبکه کسب کرد، می‌توان اینگونه عنوان کرد که تبدیل به یک تراکنش غیرقابل برگشت می‌شود.

تفاوت معاملات آن‌چین و آف‌چین

نخستین تفاوت در این است که برخلاف تراکنش‌های آن‌چین، تراکنش‌های آف‌چین خارج از شبکه انجام می‌شوند. این تراکنش‌های آف‌چین می‌توانند توسط شرکت‌کنندگانی انجام شود که در انجام آن توافق دارند. در تراکنش‌های آف‌چین یک شخص ثالث تراکنش را تضمین می‌کند؛ به عبارت دیگر شخص ثالثی اعتبار یا کامل بودن آن را تایید می‌کند.

 

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما