اهمیت پوزیشن سایز در معاملات

پوزیشن سایز در معاملات

اهمیت پوزیشن سایز در معاملات

IRCA CRYPTO

پوزیشن سایز در معاملات

پوزیشن سایز در معاملات

پوزیشن سایز در واقع به معنی حجم سهام یا اندازه پوزیشنی است که در هر معامله قصد باز کردن آن را داریم. همچنین به کمک پوزیشن سایز می‌توان میزان ریسک در هر معامله را به میزان دلخواه خود تغییر داد. با این حال بسیاری از معامله‌گران در تنظیم پوزیشن سایز و مدیریت ریسک خود، خوب عمل نمی‌کنند. باید با تغییر نوسان، معاملات خود را تنظیم کنید. سایت ایرکا کریپتو چگونگی تعیین پوزیشن سایز مناسب در هر معامله و ترید را با شما به اشتراک می‌گذارد.

تنظیم حد ضرر و حد سود

برای مثال شخصی در حساب خود 1.000.00 دلار دارد. او هر روز در بازار خرید و فروش می‌کند و در هر معامله‌ای که انجام می‌دهد 2 درصد از پول حساب خود را ریسک می‌کند. این شخص به تحلیل فنی اعتقادی ندارد و به سادگی حد ضرر(stop loss) و حد سود خود را به صورت زیر تنظیم می‌کند:

        حد ضرر = (سطح ورودی) + (نصف یک محدوده متوسط روزانه) حد سود = حد ضرر*2

به زبان دیگر او برای رسیدن به محدوده یک روز، نیم روز را ریسک می‌کند. این پارامتر‌ها غیرمنتطقی نیستند و این روش ساده در واقعیت هم کار می‌کند. این شخص با افزایش نوسانات، پوزیشن‌ های کوچک‌تری می‌گیرد. اگر نوسانات بازار کاهش پیدا کند و او تعداد قراردادهایی که معامله می‌کند را تنظیم نکند، متوجه خواهد شد که نوسانات سود و ضرر خودش کاهش میابد.

بیشتر بخوانید : مقالات متاورس

از طرفی دیگر اگر نوسانات به جای کاهش، بیشتر افزایش پیدا کنند و این شخص به همان اندازه قرارداد و پارامترهای سود و ضرر خود پایبند باشد، معاملات خوب و عالی را از دست می‌دهد. در واقع هدف از نشان دادن این مثال، این است که تغییرات در نواسانات باید پارامترهای سایز و همچنین مدیریت ریسک شما را تغییر دهد.

ساده‌ترین راه برای تنظیم نوسان :

استفاده از صفحه‌ای است که پوزیشن سایز و حد ضرر را بر اساس ورودی نوسان تعیین می‌کند. رقمی که برای تنظیم نوسانات استفاده می‌کنید ممکن است درست نباشد، زیرا تا زمانی که نوسانات آینده اتفاق نیفتند از آن‌ها اطلاعی نداریم. با این حال راه‌های زیادی برای تخمین نوسانات آینده وجود دارد که به طور کلی برای اهداف ما به اندازه کافی دقیق هستند.

بیشتر بخوانید :  کدام ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است؟

موضوعی که باید بسیاربه آن توجه کنید این است که پوزیشن سایز شما باید با تغییر نوسانات تغییر کند. این کار یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای سازگاری با تغییر بازار انجام دهید.

 

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

سه الگوی معکوس که حتماً باید بشناسید!

الگوی معکوس

سه الگوی معکوس که حتماً باید بشناسید!

IRCA CRYPTO

الگوهای معکوس

الگوهای معکوس

خیلی از ماها عاشق سفرهای جاده‌ای هستیم. سوار ماشین می‌شوید، بیرون را تماشا می‌کنید. اما هر سفری را باید برگشت. خیلی وقت‌ها مسیر برگشت‌تان مستقیم است و خیلی زود به خانه برمی‌گردید، اما خیلی وقت‌ها هم مسیر برگشت‌تان کمی طولانی‌تر می‌شود. در هر صورت برمی‌گردید. الگوهای معکوس هم چنین شرایطی را دارد که در این مقاله از ایرکا کریپتو می‌خواهیم با این الگوها بیشتر آشنا شویم:

الگوی کنج افزایشی یا مورب‌های انتهایی

در تحلیل تکنیکال به مورب‌های انتهایی، الگوی کنج افزایشی نیز گفته می‌شود. هر دو عبارت معنای مشابهی دارند.

اما مورب انتهایی چیست؟

مورب انتهایی شامل پنج موج است که عبارتند از موج 1، 2، 3، 4 و 5. هر موج به سه موج دیگر تقسیم می‌شود. موج‌های 1 و 4 قیمت را نشان می‌دهند. موج 1 معمولاً طولانی‌ترین موج است، اما ضرورتاً همیشه اینطور نیست. مورب انتهایی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به آهستگی افزایش می‌یابد. یکی از ویژگی‌های جالب شکل‌گیری مورب انتهایی این است که مثلث باید بسته باشد و این الگو باید شکل گیرد.

الگوی دوجی

دوجی یک الگوی کندل استیک است که نشان می‌دهد نه خریدار و نه فروشنده سود می‌کنند- دوجی نشانه‌ای از بلاتکلیفی است.

انواع الگوهای کندل استیک دوجی

انواع متفاوت الگوهای کندل استیک دوجی وجود دارد که عبارتند از

 • دوجی معمولی
 • دوجی سنگ قبر
 • سنجاقک دوجی پا دراز

الگوی کندل استیک دوجی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت یک بازار آزاد و قیمت آخرین معامله دقیقاً شبیه هم هستند. در حالیکه برخی از تریدرها بر این باور هستند که دوجی معکوس قیمت آتی را در کنار دیگر الگوها کندل استیک نشان می‌دهد، اما ممکن است همیشه اینطور نباشد. توجه داشته باشید که الگوی دوجی به تنهایی برای تصمیم‌گیری کافی نیست. همیشه باید الگوها و اندیکاتورهای دیگر را نیز در نظر بگیرید.

الگوی چکش

الگوی کندل استیک چکش، الگوی معکوس صعودی است و در انتهای یک روند نزولی اتفاق می‌افتد. الگوهای چکشی هدف قیمت را به شما نشان نمی‌دهند، از این رو تعیین سود برای این ترید ممکن است سخت باشد. الگوی چکشی زمانی شکل می‌گیرد که قیمت‌های آزاد، پایانی و قیمت‌های بالا و پایین تقریباً مشابه هم باشند. قبل از شکل‌گیری الگوی چکشی، روند قبلی باید روند صعودی داشته باشد و حداقل دو الی سه کندل استیک نزولی وجود داشته باشد.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

تاثیر خردگرایی در معاملات

خردگرایی در معاملات

تاثیر خردگرایی در معاملات

IRCA CRYPTO

خردگرایی در معاملات

خردگرایی از دیرباز مورد توجه بزرگان، علما و فلاسفه بوده، به طوریکه همواره به عنوان یکی از اصلی‌ترین شرایط تصمیم‌گیری، خودشناسی و … معرفی شده است. حال در این مقاله از سایت ایرکا کریپتو بنا داریم تا کمی بیشتر این واژه را برایتان واکاوی کنیم.

خردگرایی یا عقلائی

از ویژگی‌های بارز معامله‌گران آلفا، فکر و عمل منطقی است. پس از بررسی انبوهی از اطلاعات و تحقیقات گسترده، به جرئت می‌توان گفت که بهترین واژه برای توصیف یک معامله‌گر آلفا، واژه خردگرا است!

هوشمند، زیرک، مطلع

داشتن ضریب هوشی متوسط به بالا در معامله‌گری، خصوصا در ارتباط با اعداد، بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه می‌بایست محاسبات را در لحظه انجام دهید، ارزش مورد نظر و احتمالات را درک کنید، اقتصاد پایه ( در سطح کلان و خرد ) را بلد باشید، مهارت حل مسئله خوبی داشته باشید، حوادث را تفسیر کنید و اطلاعاتی که اغلب به صورت متناقض به دستتان می‌رسد را درک یا فیلتر کنید؛ در عین حال می‌بایست متوجه باشید که این فرآیند طی شده دانش موشکی یا مرتب سازی اشکال هندسی نیست!

بیشتر بخوانید :  کدام ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است؟

درحالیکه آی‌کیو تا حدود زیادی ثابت است، اما دامنه اطلاعات فردی را می‌توان در طول زمان گسترش داد؛ حال در این بخش به چند شیوه کاربردی برای ارتقاء سطح دانش‌تان اشاره می‌کنیم:

 • درباره نقاط ضعف خود بیندیشید و در دوره‌های آنلاین شرکت کنید! برای مثال در یک دوره شرکت کنید یا کتابی درباره اقتصاد کلان، قرارداد اختیار معامله، تحلیل تکنیکال، تاریخچه مالی یا روانشناسی بازرگانی بخوانید. فرقی نمی‌کند یک جوان 25 ساله یا مردی 50 ساله باشید، به یادگیری ادامه‌ دهید. تنها بر روی نقاط ضعف خود متمرکز نشوید، اگر در کارهای متفرقه خوب هستید، به بهتر شدن ادامه دهید. موضوعات مورد علاقه‌تان را عمیق واکاوی کنید اما موضوعات ناآشنا را فراموش نکنید. تا جای ممکن در بیشتر زمینه‌ها تخصص پیدا کنید.
 • بیشتر بخوانید! شاید این یک نصیحت ساده به نظر برسد اما بسیاری از فعالین مالی می‌گویند که تمام وقت پشت میز حواسشان پرت می‌شود یا پیدا کردن زمان مطالعه برایشان دشوار است. این در حالی است که مطالعه بیشتر، شما را از سایرین مطلع‌تر خواهد کرد. به عنوان یک معامله‌گر، مطالعه طیف وسیعی از وبلاگ‌ها، اخبار و … به شما در تصمیم‌گیری‌هایتان کمک بسزایی می‌کند.
 • به یک بازار مشابه با آنچه معامله می‌کنید فکر کرده و درباره‌اش بیاموزید. برای مثال، اگر با دلار کانادا معامله می‌کنید، بازار نفت را مورد بررسی قرار دهید یا اگر طلا معامله می‌کنید، کتابی درباره پلاتین بخوانید.
 • با اشخاصی که اطلاعات بیشتری درباره موضوعات مورد نظرتان دارند ارتباط بگیرید. برای مثال اگر یک وبلاگ نظرتان را جلب کرد، می‌توانید با ارسال یک ایمیل، ابهامات یا نظرات خود را با نویسنده مربوطه به اشتراک بگذارید. حتی اگر یک کتاب درمورد مسائل مالی می‌خوانید، می‌توانید با ایمیل یا از راه‌های دیگر با نویسنده آن ارتباط بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.
 • در رابطه با منابع اطلاعاتی‌تان با ملاحظه باشید، نگذارید اضافات وارد هسته اصلی اطلاعاتتان شود چراکه در بازارهای مالی، همواره اطلاعات و تحلیل‌های مازاد فراوانی وجود دارد.

کلام آخر

خردگرایی در معاملات را می‌توان از اصلی‌ترین ارکان‌ها و خصیصه‌های یک معامله‌گر آلفا دانست. این واژه را جدی بگیرید! خردگرایی به شما می‌گوید که دست از آموختن برندارید. برای یادگیری هیچ مرزی وجود ندارد و یک معامله‌گر آلفا، به خوبی بر این امر واقف است. داشتن طیف وسیعی از اطلاعات به شما در تصمیم‌گیری‌های حیاتی کمک بسزایی می‌کند. هرگز فریب اطلاعات مازاد فضای بازار را نخورید! افراد با تجربه به خوبی می‌دانند که در بازارهای مالی همواره سیل عظیمی از اطلاعات در گردش‌ است که همه آن‌ها به کارشان نخواهند آمد.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

اندیکاتورهای اشباع خرید و اشباع فروش

اندیکاتورهای اشباع خرید و اشباع فروش

IRCA CRYPTO

اندیکاتور اشباع خرید

اندیکاتور اشباع خرید

شناسایی سهام‌هایی که دارای اشباع خرید یا اشباع فروش هستند، می‌توانند بخش مهمی از تثبیت نقاط خرید و فروش برای سهام‌ها، آپشن‌ها، فارکس یا کالاها باشند. یک بازار اشباع فروش، بازاری است که به‌طور ناگهانی سقوط می‌کند. بازار اشباع خرید نیز بازاری است که به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد. در ادامه مقاله از سایت ایرکا کریپتو با این اندیکاتورها آشنا می‌شویم:

اندیکاتور میانگین متحرک

اگر بخواهیم قدرت، شیب و جهت ترند را ارزیابی کنیم، میانگین متحرک ساده‌ترین و کارآمدترین اندیکاتور محسوب می‌شود. من در همه نمودارهایم از میانگین 55، 100 و 200 ساعته استفاده می‌کنم. تقریباً همیشه از نمودارهای ساعتی برای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنم.

سه روش برای بررسی میانگین متحرک وجود دارد:

 1. میانگین متحرک 200 ساعته یک اندیکاتور ترند بزرگی است که برای جهت ترند و همچنین حمایت و مقاومت استفاده می‌شود. بسیاری از تریدرها از اندیکاتور 55 روزه در NASDAQ به‌عنوان یک اندیکاتور ترند استفاده می‌کنند. یکی از کارآمدترین استراتژی‌ها در تریدینگ، استفاده از میانگین متحرک است. این استراتژی ساده و اثربخش است.
 2. مراقب کراس اوور باشید. وقتی 55 ساعت از 200 ساعت عبور می‌کند، به معنای سیگنال صعودی است.
 3. شیب میانگین متحرک را بررسی کنید.

شاخص قدرت نسبی (RSI)

هر تریدر باید دارای یک یا دو اندیکاتور باشد که به آنها بگوید چه زمانی بازار دارای بی‌نهایت اشباع خرید یا اشباع فروش است. RSI استانداردی است که هر کسی استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید :  کدام ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است؟

انحراف

سیگنال اشباع خرید و اشباع فروش دیگری که از آن استفاده می‌کنم، انحراف قیمت از یک میانگین متحرک است که به آن «انحراف» گفته می‌شود. روش من بسیار ساده است. من قیمت دارایی را که در حال تریدینگ آن هستم بررسی می‌کنم و دقت می‌کنم که میانگین متحرک 100 ساعته آن چقدر است. سپس، به عقب نگاه می‌کنم و دقت می‌کنم که آیا این انحراف در یک دامنه ثابت دچار نوسان است یا نه. از بسیاری از بازارها، مشاهده می‌کنید که زمانیکه نوسان نسبتاً ثابت است، این انحراف معمولاً بیشینه است.

اندیکاتور میانگین متحرک

از داده‌های تاریخی برای تعیین انحراف و استفاده از آن به‌عنوان سیگنال‌های معکوس استفاده کنید. در این مورد، در هنگام استفاده از معیار، شناخت انحراف بازار از اهمیت زیادی برخوردار است. انحراف، جهت بازار است که معمولاً سریع‌تر اتفاق می‌افتد و نوسان بیشتری دارد. برای مثال، سهام‌ها معمولاً بسیار سریع‌تر فروش می‌شود، از این رو ممکن است بخواهید از نقطه ورودی محافظه‌کارانه‌تری برای سیگنال انحراف استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : مقالات متاورس

نکته مهم دیگر که باید در مورد استفاده از سیگنال‌های اشباع خرید و اشباع فروش به آن دقت کنید این است که: فکر کنید، فکر کنید، فکر کنید. چیزهایی که اشباع خرید هستند می‌توانند اشابع فروش بیشتری داشته باشند و دوباره اشباع خرید بیشتری داشته باشند. اشباع خرید خود به تنهایی دلیلی برای فروش یک دارایی نیست.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

نقش احساسات در معاملات

نقش احساسات در معاملات

نقش احساسات در معاملات

IRCA CRYPTO

نقش احساسات در معاملات

بطور کلی احساسات می‌توانند بر قضاوت و تفکرات شما اثر بگذارند. با این حال بهتر است به جای سرکوب کردن احساسات خود، آن‌‍‍ها را درک کنید. لازم نیست در معاملات خود مانند ربات بدون احساس عمل کنید. در واقع شما باید احساسات خود را بشناسید و به آن‌ها آگاه باشید. اگر شما در جایگاه بالایی باشید اعتماد به نفس بیش از حد پیدا می‌کنید و وقتی که در جایگاه پایین‌تری باشید اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید. بنابراین باید از این احساسات آگاه باشید و در تصمیم‌گیری خود به آن‌ها توجه کنید. سایت ایرکا کریپتو راه‌های کنترل احساسات و نقش احساسات در معاملات را با شما به ‌اشتراک می‌گذارد.

برای مثال شخصی از وضعیت حساب ‌بانکی خود در بانک راضی نیست و از این وضعیت عصبانی است. این شخص بلافاصله پس از خروج از بانک پیامی دریافت می‌کند که تعمییر دستگاهش هزینه بالایی دارد. در این صورت با عصبانیت زیاد فکر می‌کند که نقطه شروع  او به تجارت بد بوده‌است. با این حال او به جای اینکه در این وضعیت تصمیم بگیرد، سعی می‌کند خود را کنترل کند و به خود فرصت نفس کشیدن بدهد. بنابراین او می‌داند که در این شرایط نمی‌تواند درست فکر کند و ممکن است تصمیم اشتباه بگیرد.

بیشتر بخوانید :  کدام ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است؟

این مثال نشان می‌دهد که خودآگاهی و شناخت درست احساسات و عواطف در انسان چگونه عمل می‌کند. اگر بتوانید به نحوه تفکرتان و احساساتتان فکر کنید، به یک مرحله بالا و عالی در معاملات می‌رسید. در این صورت در زمان‌های درست خطاهای خود را مشاهده می‌کنید و همچنین می‌توانید قبل از اینکه یک تصمیم اشتباه به شما آسیب بزند، آن را تصحیح کنید.

بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از اثر منفی احساسات قوی بر تصمیم‌گیری این است که زمانی که در وضعیت عاطفی قوی قرار دارید از تصمیم‌گیری خودداری کنید. همچنین اگر احساس بزرگی یا کوچکی بیش از حد می‌کنید، بهتر است کمی فضا به خودتان بدهید و پیاده‌روی کنید. بهتر است اندکی به روزهای قبل خود فکر کنید. چه احساساتی در حین معامله قبلی خود داشتید؟ چقدر این احساسات قوی بودند و روی شما اثر گذاشتند؟ همچنین می‌توانید نشانه‌های فیزیولوژیکی و رفتاری خود را که به راحتی می‌توانید شناسایی کنید، در یک لیست بنویسید. سعی کنید هر روز به رفتار خود فکر کنید و به بی‌نظمی‌ها توجه کنید.

بیشتر بخوانید : مقالات متاورس

با انجام این کار‌ها می‌توانید به راحتی احساسات خود را کنترل کنید. همانطور که اشاره کردیم هم اعتماد به نفس بیش از حد و هم کمبود اعتماد به نفس، هر دو می‌توانند بر معاملات و همچنین زندگی شما تاثیر منفی داشته باشند. یکی از بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از تصمیم‌گیری اشتباه در معاملات، کنترل کردن احساسات و خودآگاهی است. این احساسات معمولا با گذر زمان از بین می‌روند و همچنین پاسخ‌های فیزیولوژیکی کمتر می‌شوند. پس بهترین کار این است که در این شرایط اندکی به خود زمان بدهید و از تصمیم‌گیری سریع خودداری کنید.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

چرا تفکر مستقل لازمه موفقیت است؟

تفکر مستقل لازمه موفقیت

چرا تفکر مستقل لازمه موفقیت است؟

IRCA CRYPTO

در هر معامله، یکی از ارکان پیش‌برد اهداف، داشتن اعتماد به نفس است، به شرط آن که با اعتماد به نفس کاذب اشتباه گرفته نشود! در این مقاله از سایت ایرکا کریپتو قصد داریم تا پیرامون تفکر مستقل بحث کنیم.

تفکر مستقل لازمه موفقیت

تفکر مستقل

شاید در نظر بسیاری، متفکر مستقل کسی است که با زمین و زمان مخالف است، به هیچ صراطی مستقیم نیست و همواره در نظرات گروهی ساز خودش را می‌زند؛ اما آنچه ما به عنوان متفکری مستقل می‌شناسیم با چنین شخصیتی زمین تا آسمان تفاوت دارد. تفکر مستقل بدان معناست که مسائل را با استفاده از چارچوب خود تجزیه و تحلیل کرده و در نهایت به یک نتیجه‌گیری معقول برسید. شما به عنوان یک متفکر مستقل، عقایدتان را بسط می‌دهید و تا حد ممکن اطلاعات را با هم ادغام می‌کنید. البته که این اطلاعات می‌تواند شامل عقاید دیگران نیز باشد.

گاهی نتیجه‌گیری‌هایتان مطابق نظر جمع است، در این صورت بدون مشکل می‌توانید با سایرین هم‌صدا شوید؛ در عین حال زمان‌هایی هم هست که نظرات شما برخلاف عقاید سایرین می‌شود، در این شرایط شما دیدگاهی خلاف نظر جمع دارید و با گفته‌هایشان مخالفت خواهید کرد.

آزمایش سالومن

بسیاری از انسان‌ ها به سختی می‌توانند با یکدیگر همنوایی داشته باشند. در آزمایش معروف سالومن در سال 1951 هشت سوژه در یک اتاق قرار گرفتند. هفت نفر از آنان بازیگران استخدام شده و تنها نفر آخر سوژه واقعی آزمایش بود. به همه آنان دو کارت مختلف نشان داده شد که در یکی تنها یک خط و در دیگری سه خط به اندازه‌ های مختلف رسم شده بود. سپس از آنان پرسیده شد که کدام خط هم اندازه با خط رسم شده در کارت اولی بود. سوژه اصلی آزمایش به گونه‌ ای نشسته بود که به عنوان نفر آخر پاسخ دهد. در تستی که تمام اعضا درست پاسخ دادند، سوژه آزمایش 99 درصد پاسخ صحیح داده بود. از طرف دیگر، وقتی که سایرین پاسخ غلط یکسانی به سوال دادند، سوژه آزمایش 63.2 درصد پاسخ صحیح داد.

نتیجه آزمایش بسیار شگفت‌آور و غیرقابل درک بود. ممکن است با خودتان بگوید که سوژه، فردی بدون درک و ابله بود و شما هرگز مانند او رفتار نخواهید کرد! اما زیاد به خودتان غره نشوید چراکه این آزمایش به دفعات تکرار شده است. این قبیل آزمایشات ثابت کرده که اکثریت مردم تا حدود زیادی تحت تاثیر نفوذ اجتماعی قرار دارند.

زمانی که انسان‌ ها از نبود اطلاعات کافی رنج می‌برند، به طور غریزی از گروه پیروی می‌کنند. با وجود اینکه آزمایش شامل یک سوال ساده با پاسخی واضح بود اما بسیاری افراد در آزمایش از گروه پیروی نکردند. همه باید به سوالات پاسخ صحیح می‌دادند اما تقریبا 37 درصد حاضرین چنین نکردند. برای تحقیق بیشتر می‌توانید آزمایش‌های زندان استنفورد را جستجو کنید.

در بازار که اطلاعات ضد و نقیض و ناکامل جزء جدایی ناپذیر بازی است، باید مطمئن باشید که به نفع خودتان فکر می‌کنید. اسیر جریانات توییتری یا سیگنال‌های فلان فرد باهوش فعال در این حوزه نشوید و برای خودتان فکر کنید!!!!!

کلام آخر

داشتن اعتماد به نفس کافی برای انجام هر کاری ضروری است. در بازار، جایی که هر لحظه می‌بایست تصمیمات سرنوشت ساز بگیرید، برخورداری از این خصیصه امری بدیهی تلقی می‌شود. نتیجه داشتن اعتماد به نفس و تفکری مستقل، انتخاب مناسب‌ترین راهی‌ است که می‌توانید برای رسیدن به موفقیت طی کنید.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

مدیریت ریسک در تریدینگ چگونه است ؟

مدیریت ریسک در تریدینگ

مدیریت ریسک در تریدینگ چگونه است؟

IRCA CRYPTO

مدیریت ریسک در تریدینگ

مدیریت ریسک مهم‌ترین مهارت در تریدینگ محسوب می‌شود. هر چیزی دیگری بعد از مدیریت ریسک در الویت است. می‌توانید بهترین ایده‌ها را داشته باشید، بیشترین الگوریتم‌ها را در اختیار داشته باشید، بهترین روش تشخیص الگو و سریع‌ ترین سیستم‌های اجرایی را داشته باشید، اما اگر سیستم مدیریت ریسک‌ تان کافی نباشد، ضرر خواهید کرد. چالش‌های بزرگ در مدیریت ریسک برگرفته از کسب‌ و کارهای تریدینگ هستند که از استراتژی‌ های پیچیده، دارایی‌ های مربوط به هم استفاده می‌کنند.

جمع‌ آوری و تجزیه و تحلیل داده ها در تریدینگ

قبل از اینکه مدیریت ریسک را توسعه دهید، نیاز به یک سیستم جمع‌آوری کامل اطلاعات دارید. جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها یکی از مهم‌ترین و قدرتمندترین فعالیت‌ها در تریدینگ است. تجزیه و تحلیل داده‌ها، بازخورد کمی و کیفی را برای شما فراهم می‌کند. این کار پیچیده نیست. برای این کار می‌توانید از صفحه گسترده یا همان اسپرد شیت گوگل استفاده کنید. ستون‌ها باید شامل موارد زیر باشند:

DATA، STOP LOSS، OPEN، HIGH، LOW، CLOSE.

DATA همان اطلاعات امروزی است. STOP LOSS توقف ضرر است. OPEN یعنی در طول شبانه‌روز چقدر به دست آورده‌اید. به‌عبارت دیگر، وقتی تریدینگ را در صبح شروع می‌کنید، تجزیه و تحلیل می‌کنید. HIGH و LOW به شما کمک می‌کند تا بدانید که بازار در چه زمانی دچار نوسان می‌شود.

بعد از جمع‌آوری داده‌ ها به مدت یک سال یا بیشتر، ممکن است متوجه این نکته شوید که تمایل دارید از آن سطحی که هستید بالاتر بروید. بسیاری از تریدرها هدف سود را برای آن روز در نظر می‌گیرند.

بیشتر بخوانید : مقالات متاورس

مرحله بعدی برای ایجاد صفحه گسترده باکیفیت، تنظیم ستون‌های منحصر به‌ فرد برای هر محصول و محصول فرعی است که می‌خواهید تجارت کنید. وقتی تقریباً شش ماه از جمع‌آوری داده‌ها گذشت، طبق دستور زیر محاسبه کنید:

 • WIN% (تعداد روزهای برنده شدن/ تعداد کل روزهای تریدینگ)
 • Average wining day متوسط روز برنده شدن($  یا bps)
 • Average losing day متوسط روز بازنده شدن ($ یا bps)

نسبت WIN به LOSE به دلار یا bps.

در اینجا دو عدد است که باید کنترل کنید. عدد WIN% و نسبت اندازه روزهای برنده شدن به اندازه روزهای ضرر.

توسعه یک سیستم مدیریت ریسک

وقتی یک سیستم جمع‌آوری اطلاعات دارید، نیاز به یک سیستم مدیریت ریسک دارید. سیستم مدیریت ریسک باید با شخصیت‌تان، افق زمانی‌تان، چرخه تریدینگ‌تان، سرمایه‌تان، دسترسی‌تان به اهرم مالی و نقدینگی محصولاتی که معامله می‌کنید، تطابق داشته باشد. یک سال مهم‌ترین واحد از عملکرد تریدینگ است. تقریباً همه بانک‌ها و تریدرهای واقعی پول براساس عملکرد سالانه پرداخت می‌کنند.  

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

سنتیمنت چیست ؟ نکات مهم در مورد سنتیمنت و پوزیشن

سنتیمنت چیست

سنتیمنت چیست ؟

نکات مهم در مورد سنتیمنت و پوزیشن

IRCA CRYPTO

سنتیمنت چیست

در بسیاری از واقع، اخبار باعث هدایت قیمت می‌شود، اما گاهی اوقات هم قیمت باعث هدایت قیمت می‌شود. به‌عبارت دیگر، در بسیاری از مواقع یک ترند قوی روال خود را پیش می‌گیرد و سریع‌تر حرکت می‌کند. سنتیمنت و پوزیشن، متغیرهای مهمی برای هستند که در هر معامله‌ای در نظر گرفته می‌شود و در بسیاری از مواقع می‌تواند محرک اصلی یک ایده تجاری باشد.

نکات مهم در مورد سنتیمنت و پوزیشن

 1. سنتیمنت و پوزیشن در بسیاری از مواقع خیلی مهم هستند، اما همیشه مهم نیستند.
 2. 80 الی 90 درصد زمان، سنتیمنت قیمت را دنبال می‌کند، طوری که در مقابل سنتیمنت و پوزیشن معامله می‌کنید، در اغلب اوقات در حال مبارزه با این روند هستید.
 3. در نقاط عطف، پوزیشن و سنتیمنت می‌تواند منبع عظیمی از حاشیه غیر متمرکز است.

پوزیشن اغلب اوقات پر از انرژی بالقوه است مانند سوخت برای یک آتش‌سوزی در آینده. پوزیشن مانند آتش است.

به‌عنوان تحلیل‌گر نیاز به پوزیشن‌ های بزرگ دارید. پوزیشن‌های بزرگ مانند انبوهی از الوار خشک است که می‌توانند تبدیل به شعله‌های آتش در هر لحظه‌ ای شوند، اما احتمالاً تبدیل به شعله‌ های آتش نخواهند شد.

منابع داده‌های سنتیمنت و پوزیشن

بهترین منبع اطلاعات سنتیمنت و پوزیشن، مشاهده دانش در مورد چگونگی بحث افراد در مورد بازار است. اگر به مدت چندین سال است که در بازار معامله می‌کنید و با افراد بسیاری در بازار صحبت می‌کنید، می‌توانید به اطلاعات زیادی دست یابید.

در چهارچوب داده‌ها، اکثر داده‌ های موقعیت‌یابی مورد استفاده ناشی از CFTC هستند. این داده‌ها، موقعیت‌یابی دلالان غیر تجاری را نشان می‌دهد. یکی از منابع داده‌ های سنتیمنت، Daily Sentiment Index است که در دهه 1980 توسط جیک برن استین تولید شد. در بازار ارز، مردم به‌ دنبال معکوس خطر هستند.

پژوهش‌ های موقعیت‌ یابی نیز منبع مفیدی از اطلاعات هستند. مردم ذهن خود را خیلی سریع تغییر می‌دهند. در اکثر اوقات، این پژوهش‌ ها آهسته‌تر هستند.

 در بازار سهام، پژوهش‌ های سنتیمنت و اندیکاتور ها قابل دسترس هستند. بسیاری از بانک‌ها، داده‌ های سنتیمنت و پوزیشن را منتشر می‌کنند.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

ارتقاء مهارت‌ های کمی برای معامله‌ گر آلفا

ارتقاء مهارت‌های کمی برای معامله‌گر آلفا

ارتقاء مهارت‌ های کمی برای معامله‌ گر آلفا

IRCA CRYPTO

ارتقاء مهارت‌های کمی برای معامله‌گر آلفا

به عنوان یک معامله‌گر آلفا، ویژگی‌هایی که باید کسب کنید فراوان‌ هستند. در مقاله‌ای که از سایت ایرکا کریپتو خواهید خواند یکی از مهم‌ترین این ویژگی‌ها، میزان دانش شما نسبت به علم بازار است که مورد کنکاش قرار خواهیم داد. به عنوان یک تعریف کلی، میزان اطلاعاتی که دارید را خصیصه کمی تعریف می‌شود.

چرا ارتقاء مهارت‌های کمی برای معامله‌گر آلفا تا این اندازه حائز اهمیت است؟

لازمه بسیاری از نقش‌ های تجاری، دانشی عمیق در زمینه آماری، برنامه‌ نویسی (عمدتا در پایتون) یا کد نویسی است. به جز آن، بسیاری از نقش‌ها نیازمند قدرت سریع محاسباتی هستند.  برای نمونه، زمانی که یک مشتری تقاضای تبدیل ارز دارد، باید بتوانید بر اساس قیمت لحظه‌ا ی، پول او را به واحد مورد نظر حساب کنید. آن دسته از معامله‌ گرانی که می‌توانند محاسبات سریع ذهنی انجام دهند، نسبت به معامله‌ گرانی که فاقد این توانایی‌ اند اندکی برتری دارند.

چگونه می‌ بایست مهارت‌ های کمی خود را ارتقا دهید؟

 1. در رابطه با ارزش مورد انتظار و درخت تصمیم‌ گیری بیاموزید. مهارت‌ های یاد شده در تجارت اقتصادی و رویداد های بازار مفید واقع ‌خواهند شد.
 2. کار با نرم‌افزار پایتون را بیاموزید. پایتون با سرعتی باور نکردنی در حال تبدیل شدن به استانداردی برای تحلیل داده در امور مالی است. با این حال نمی‌توان از ویژگی‌ های مثبت اکسل نیز چشم پوشید؛ اکسل برنامه خوبی است اما به هیچ عنوان رقیب پایتون نیست!
 3. در دوره‌ های آمار، احتمال یا تجسم داده شرک کنید.
 4. در رابطه با دارایی‌ هایی که معامله می‌کنید، مقالات تحقیقاتی دانشگاهی بخوانید! به جرئت می‌توان گفت که این مقالات، یکی از دست‌ کم گرفته شده‌ترین منابع رایگان اطلاعاتی هستند. بیشتر این تحقیقات با یک جستجوی ساده در گوگل قابل دسترس‌ اند. شما می‌توانید به سادگی وارد گوگل اسکالر شوید و موضوع مورد نظرتان را جستجو کنید. ( برای مثال ناکار آمدی بازار سهام، روانشناسی معاملات، ارزش‌گذاری ارزی یا فرکانس معاملات بالا از موضوعاتی هستند که می‌توانید به راحتی در اسکالر پیدا کنید.)
 5. با قاعده بیز و بروز رسانی بیزی آشنا شوید. اگر تاکنون نام قاعده بیز را نشنیده‌اید اصلا نگران نباشید، چراکه وبسایت‌های خوب بیشماری در این باره وجود دارند. ایده کلی قاعده بیز به این صورت است که پیش‌ بینی کنندگان خوب، با یک احتمال قبلی کار خود را آغاز کرده و در ادامه با رسیدن اطلاعات جدید، پیش‌ بینی خود را بروزرسانی می‌کنند.

کسی که از قاعده بیزی استفاده نمی‌کند، قادر نیست تا پیش‌بینی‌ هایش را بر اساس روند بازار انجام دهد و هم‌ چنان به اطلاعات گذشته‌ اش پایبند است. او معمولا اطلاعات جدید را نادیده می‌گیرد چراکه با دانسته‌ های قبلی‌اش مطابقت ندارند. (این رفتار را به اصطلاح سوگیری تایید می‌نامند.)

 1. کتاب «هنر پیش‌ بینی» از فیلیپ‌ تتلاک و دن گاردنر را بخوانید. این کتاب را می‌توان از بهترین کتاب‌ ها در حوزه آمار و پیش‌بینی دانست که کاربردهای فراوانی هم در دنیای واقعی و هم در دنیای تجارت دارد. علاوه بر این، کتاب هنرپیش‌ بینی به طرز شگفت‌انگیزی قاعده بیز را برایتان شرح می‌دهد؛ پس با خواندن این کتاب می‌توانید با یک‌ تیر، دو نشان بزنید. از دیگر کتاب‌ هایی که می‌توانید مطالعه کنید «فریب‌ خورده تصادفی یا مضحکه امر تصادفی» نوشته نسیم نیکلاس طالب، «ریسک» نوشته دن گاردنر، «تفکر نامطمئن یا تفکر در قمار» نوشته آنی دوک هستند.
بیشتر بخوانید :  کدام ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری مناسب است؟

کلام آخر

مهارت‌ های کمی به میزان اطلاعات شما نسبت به موضوعات مختلف گفته می‌شود. دانسته‌ های بیشتر به منزله مهارت کمی بیشتر است که در نتیجه آن، معامله‌ گر در شرایط گوناگون موفق‌تر ظاهر می‌شود. راه‌ های افزایش مهارت کمی در یک واژه خلاصه می‌شوند؛ یادگیری! شما به عنوان یک معامله‌ گر، می‌بایست تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا دامنه اطلاعاتتان را از آنچه هست بیشتر گسترش بدهید.

 مجموعه هلدینگ ایرکا

فرم تماس با ما

سرمایه گذاری متاورس

سرمایه گذاری متاورس

جدیدترین مقالات فارسی متاورس را در ایرکا کریپتو مطالعه کنید – مطالب در مورد متاورس برگرفته شده از کتاب Metaverse Investing سرمایه گذاری متاورس

Continue reading